Európai Unió

Fotó: Erin Macpherson // https://www.facingfacts.eu/facing-facts-network-at-the-european-parliament/

A július eleji kétnapos brüsszeli találkozó fókuszában a gyűlölet-bűncselekményekkel és gyűlöletbeszéddel kapcsolatos EU-szintű szabályozás fejleményeinek megtárgyalása és a tagok közötti együttműködés erősítése állt. 

2022. január 20-án tartotta második találkozóját az EU rasszizmussal, idegengyűlölettel és az intolerancia más formáival foglalkozó magas szintű munkacsoportjának keretében létrejött Bűnüldöző szervek gyűlölet-bűncselekményekkel kapcsolatos képzéseivel foglalkozó munkacsoport. A résztvevők az információcserén túl megismerkedhettek a bűnüldöző szervek képzése terén bevált jó gyakorlatokkal is.

Az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának (LIBE) megbízása alapján készült tanulmány megírásában vett részt a Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport, a tanulmány a rasszizmus fő megjelenési formáit, célpontjait és a rasszizmus elleni fellépés eszközeit vizsgálja a tagállamokban.  A tanulmányban szereplő információkat és adatokat, amiket a tagállamokban élő szakértők - többek között a GYEM - szolgáltattak, figyelembe veszi majd a LIBE az Európai Unió 2020-25 közötti időszakra vonatkozó rasszizmus elleni cselekvési tervének értékelése során.

Belügyminisztérium

Rendőrök, ügyészek, minisztériumok, civil és nemzetközi szervezetek részvételével szervezett kétnapos szakmai műhelybeszélgetést a Belügyminisztérium a gyűlölet-bűncselekmények jobb megértésére és az adatrögzítés fejlesztésére.

Ötödik alkalommal ülésezett Brüsszelben az Európai Unió rasszizmus, az idegengyűlölet és az intolerancia egyéb formái elleni küzdelemmel foglalkozó magas szintű munkacsoportja. Az ülésen meghívott jó gyakorlatként Munkacsoportunk is részt vett. 

“10 év telt el, mégsincs áttörés a hátrányos megkülönböztetéssel és a kisebbségek ellen irányuló gyűlölettel szemben folytatott harcban.”– derül ki az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége (FRA) által végzett, megismételt, átfogó felmérésből.

Az Európai Unió területén a tartós és széleskörű hátrányos megkülönböztetés és gyűlölet számos kisebbségi csoporthoz tartozó ember társadalomból való kiszorításával fenyeget. Olyan emberek elidegenítésével, akik egyébként erős kötődést éreznek a lakóhelyük szerinti ország iránt és bíznak annak intézményeiben.

Az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének 2016. novemberi jelentése szerint a menedékkérők és migránsok az erőszak és zaklatás különböző formáinak vannak kitéve Európa szerte. A jelentés szerint az elkövetők között megtalálhatóak állami szervek, magánszemélyek és önbíráskodó csoportok.

Európai Unió Alapjogi Ügynöksége

Az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége (FRA) 2016-os jelentésében jó gyakorlatként mutatja be a rendőrség gyűlölet-bűncselekmény szakvonala és a Munkacsoportunk közötti együttműködést.

EU High Level Group on combating racism, xenophobia and other forms of intolerance

A bíróképzéssel kapcsolatos tapasztalatokról tartott előadást munkacsoportunk egyik tagja az EU rasszizmussal, idegengyűlölettel és az intolerancia más formáival foglalkozó magas szintű munkacsoportjának decemberi ülésén. 

Az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének (FRA) 2016-os tanulmánya szakemberek tapasztalatai alapján tesz javaslatokat arra, hogy hogyan lehet javítani azon, hogy a gyűlölet-bűncselekmények áldozatai a hatóságokhoz forduljanak. A tanulmány értékeli a magyarországi helyzetet is. 

 

Oldalak

Feliratkozás RSS - Európai Unió csatornájára