Az ENSZ Faji Diszkrimináció Felszámolásával Foglalkozó Bizottságát aggasztja, hogy Magyarországon erős a romákkal, bevándorlókkal, menekültekkel és más kisebbségi csoportokkal szembeni gyűlöletkeltés, amiben magának a kormánynak is szerepe van. A Bizottság azonnal intézkedésekre szólította fel a magyar államot a rasszista gyűlöletkeltés megszüntetésére és megelőzésére.
A Bizottság az ENSZ égisze alatt született és Magyarországon 1969 óta hatályos, a faji megkülönböztetés valamennyi formájának felszámolásáról szóló nemzetközi egyezmény végrehajtását ellenőrzi a tagállamokban, amelyek elvileg két évente készítenek jelentést számára az egyezményből fakadó kötelezettségeik teljesítéséről. Magyarország 2002 óta nyolc alkalommal elmulasztotta ezt a kötelezettségét. A magyar kormány 16 év után, 2018 augusztusában küldte meg először országjelentését a Bizottságnak. A Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport 2019 márciusában adott le árnyékjelentést a Bizottság számára. Munkacsoportunk egyik tagszervezete, a Magyar Helsinki Bizottság munkatársai részt vettek a Bizottság 2019 áprilisában Genfben tartott, a magyarországi helyzetet tárgyaló ülésén.
A Bizottság fontos összegző megállapításokat tett a Magyarország elmúlt 16 évéről szóló magyar kormányjelentésre reagálva.
A gyűlölet-bűncselekmények kapcsán, elismerve a jogszabályi környezet javulását és a rendőrség képzésére tett erőfeszítéseket, a Bizottság aggodalmának adott hangot amiatt, hogy továbbra is jellemzőek a erőszakos rasszista bűncselekmények, különösen romákkal szemben; hogy az esetek alulminősítése, az adatgyűjtés problémái és a nem kellően hatékony nyomozások az elkövetők felelősségre vonásának elmaradásához vezetnek.
E problémák orvoslása céljából a Bizottság javasolja, hogy Magyarország:
A Bizottságot aggasztja, hogy Magyarországon a romákkal, bevándorlókkal, menekültekkel, menedékkérőkkel és más kisebbségekkel szembeni, a médiában és az interneten is terjedő rasszista gyűlöletbeszéd fokozza e csoportokkal szembeni intoleranciát és előítéleteket. A Bizottság különösképpen aggasztónak találja, hogy magas tisztségűközszereplők, politikusok tesznek olyan kijelentéseket, amelyek alkalmasak a rasszista gyűlölet erősítésére, különös tekintettel a kormány 2015-ben indult bevándorlás- és menekültellenes kampányára.
Fentiek miatt a Bizottság javasolja, hogy a magyar állam:
A Bizottságot továbbá mélyen aggasztja, hogy Magyarországon rasszista gyűlöletet szító szervezetek működnek . Nincsenek adatok arra vonatkozóan, hogy a 2011-ben bevezetett új büntetőjogi tényállás mennyiben akadályozta meg ilyen szervezetek kialakulását és működését és arról sem, hogy az állam milyen intézkedéseket tett az ilyen szervezetek által előidézett uszítás megelőzésére.
A Bizottság ezért javasolja, hogy a magyar állam nyilvánítsa jogellenesnek és tiltsa be az olyan szervezeteket, amelyek gyűlöletet szítanak.
A GYEM árnyékjelentését a kapcsolt dokumentumban olvashatja.