A Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport két éve, 2013 januárjában jött létre azzal a céllal, hogy az e területen működő civil szervezetek munkájának összehangolása révén javítsa a gyűlölet-bűncselekmények elleni fellépés hatékonyságát. Munkánkba azóta több független szakértő is bekapcsolódott. Két év után összegeztük, mit sikerült elérnünk:
- A Munkacsoport lobbizásának köszönhetően a 2013 júliusában hatályba lépett új Büntető Törvénykönyv gyűlöletbeszédre és gyűlölet-bűncselekményekre vonatkozó rendelkezései nevesítetten védik a szexuális irányultság, nemi identitás és fogyatékosság miatt védett csoportokat, a törvény pedig továbbra is bünteti a közösség tagja elleni erőszak előkészületét.
- Sikeres lobbizásunknak köszönhetően 2013. július 1-jétől valamennyi, a Btk. 216. § szerinti közösség tagja elleni erőszak kapcsán indult nyomozást a megyei (fővárosi) rendőr-főkapitányságok kell, hogy végezzék.
- 2013-ban több szakmai konferenciát szerveztünk: a Magyar Tudományos Akadémia Rendészeti Albizottságával, valamint a Magyar Rendészettudományi Társasággal és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karával együttműködésben. Részt vettünk a brüsszeli székhelyű CEJI szervezet Facing Facts projekt tréningjén és a Gyűlölet-bűncselekmények: közös felelősségünk című konferencián a Tom Lantos Intézetben, képviseltettük magunkat Vilniusban, az Európai Alapjogi Ügynökség Combating Hate Crime in the EU. Giving victims a face and a voice című konferenciáján, és ott voltunk Szalonikiben a How can EU Member States combat hate crime effectively? Encouraging reporting & improving recording címmel rendezett EU-s konferencián is. A szakmai konferenciák jelentős mértékben járulnak hozzá a kérdésre irányuló nagyobb tudományos figyelemhez.
- A Munkacsoport tagjai rendszeresen publikálnak szakmai és tudományos folyóiratokban, többek között a Belügyi Szemlében és a Fundamentumban. Elkészítettük a közösség tagja elleni erőszak tényállásának kommentárját. Vizsgáltuk a jogalkalmazási nehézségeket, a szabályozási kérdéseket és esettanulmányokat készítettünk emblematikus perekről.
- Huszonnégy olyan előítélet motiválta bűncselekményt mutattunk be egy kiadványunkban, ahol súlyos jogalkalmazási problémák miatt nem került sor az elkövetők azonosítására vagy felelősségre vonására. Az összeállítás célja, hogy rávilágítson a jogalkalmazás nehézségeire és hiányosságaira, ezzel sarkalva cselekvésre a hatóságokat.
- A magyar rendészeti szakemberek számára elérhetővé tettük Rendőri Vezetők Nemzetközi Szervezete (IACP) nyomozati iránymutatását. Az iránymutatás elkészítését az a felismerés vezette, hogy a gyűlölet-bűncselekmények sajátos bűncselekménytípust jelentenek, így különös odafigyelésre és érzékenységre van szükség, részben a motiváció bizonyításának nehézségei, részben az áldozatok fokozott sérülékenysége miatt.
- Az ENSZ 2012-ben értékelte a magyar kormány emberi jogi teljesítményét, különös tekintettel a gyűlölet-bűncselekmények elleni fellépést, és ajánlásokat tett; ezek végrehajtását vizsgálta a munkacsoport 2014-ben és juttatta el észrevételeit az ENSZ-nek.
- Az Országos Rendőr-főkapitányság gyűlölet-bűncselekmény szakvonal-vezetőjének kezdeményezésére rendszeresen egyeztetünk a rendőrség és a Belügyminisztérium képviselőivel valamint független szakértők bevonásával, hogy az egyes vitatott eseteket megbeszéljük és közelítsük az álláspontokat.
- Huszonnyolc rendőr, többek között az országos gyűlölet-bűncselekmény szakvonal tagjai és budapesti kerületi rendőrkapitányok vettek részt kétnapos képzésünkön. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem ComPHEE projektjének keretében magyar és külföldi rendőrhallgatóknak tartottunk tréninget a gyűlölet-bűncselekmények kezeléséről. Ezek az alkalmak nagymértékben segítik az előítélet motivált bűncselekményekkel szembeni hatékony fellépés kialakítását.
- A Munkacsoport nyilvános megszólalásainak hatására a bűnüldöző szervek több konkrét ügyben korrigálták a korábbi hibás jogi minősítésüket vagy alaposan felkészültek egy-egy veszélyes helyzet kezelésére. Például a kődobálásba torkolló devecseri tüntetés után a szélsőséges szervezetek avasi rendezvényén magas szakmai színvonalon jártak el a rendőrök. A konyári iskola előtt fenyegetően fellépő szélsőségesek cselekményeiben pedig a kezdeti visszautasítás után nyomozást kezdett a rendőrség.