5 év telt el azóta, hogy Magyarország legutóbb az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa előtt számolt be az emberi jogok hazai helyzetéről az Egyetemes Időszakos Felülvizsgálat (UPR) keretében. A következő felülvizsgálat idén ősszel lesz, ezért a Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport ismét árnyékjelentést készített az előítélet motiválta bűncselekmények helyzetéről.
Az ENSZ Faji Diszkrimináció Felszámolásával Foglalkozó Bizottságát aggasztja, hogy Magyarországon erős a romákkal, bevándorlókkal, menekültekkel és más kisebbségi csoportokkal szembeni gyűlöletkeltés, amiben magának a kormánynak is szerepe van. A Bizottság azonnal intézkedésekre szólította fel a magyar államot a rasszista gyűlöletkeltés megszüntetésére és megelőzésére.
A Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmányában vállalt kötelezettségek tagállamok részéről történő teljesítését az ENSZ Emberi Jogi Bizottsága visszatérően ellenőrzi. A Magyarországról szóló hatodik időszaki jelentés keretében a Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport árnyékjelentést adott be, amelyben a kormány által leadott jelentés gyűlölet-bűncselekményekkel kapcsolatos állításaira reflektál. Az árnyékjelentés felhívja a figyelmet azokra tagállami jelentésben nem szereplő problémákra is, amelyek hozzásegíthetik az állami szerveket a gyűlölet-bűncselekmények felderítéséhez és megelőzéséhez.
2016 szeptemberében az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa előtt lezárult Magyarország esedékes Egyetemes Időszakos Felülvizsgálata (UPR). A kormány összesen 201 ajánlást fogadott el részben vagy egészben a 221-ből, ezek közül néhány a gyűlölet-bűncselekmények témakörét is érinti. A következő felülvizsgálat várhatóan 2021 májusában lesz.
Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa előtt Magyarország második Egyetemes Időszakos Felülvizsgálata (Universal Periodic Review, UPR) során a hazai hatóságok számos ajánlást kaptak a gyűlölet-bűncselekmények elleni küzdelem megerősítésére. Kanada nyomozati protokoll kidolgozását javasolta, Francia- és Olaszország a rasszista bűncselekmények elleni hatékonyabb fellépést. Görögország pedig a menekültellenes gyűlöletkampány befejezését.
Az ENSZ a közelgő Egyetemes Időszakos Felülvizsgálat (UPR) előtt közzétette összefoglalóját, amelyben a Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport (GYEM) négy ajánlása is helyet kapott.
Májusban Magyarország ismét az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa előtt ad számot az emberi jogok hazai helyzetéről az Egyetemes Időszakos Felülvizsgálat (UPR) eljárás keretében. A Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport árnyékjelentést készített az előítélet motiválta bűncselekmények helyzetéről, és véleményeztük a Kormány nemzeti jelentés tervezetét.
Az ENSZ Kisebbségügyi Fóruma 2015. november 24-25-én tartotta nyolcadik ülésszakát Genfben. A fórum azonosítja és elemzi az ENSZ-nek a nemzeti vagy etnikai, vallási és nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek jogairól szóló 1992-es nyilatkozatának végrehajtásával kapcsolatos legjobb gyakorlatokat, kihívásokat, lehetőségeket és kezdeményezéseket.
A Gyűlölet-Bűncselekmények Elleni Munkacsoport tagszervezete, a Magyar Helsinki Bizottság az ENSZ Emberi Jogi Bizottsága számára összeállította a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmány érvényesülése kapcsán felmerülő legfontosabb problémákat, külön fejezetet szentelve a gyűlölet-bűncselekmények kezelésének.
A Munkacsoport két szakértője Claude Cahnnal, az ENSZ moldáv kirendeltségének képviselőjével folytatott szakmai konzultációt a moldáv büntető törvénykönyv gyűlölet-bűncselekményeket érintő reformja kapcsán.