5 év telt el azóta, hogy Magyarország legutóbb az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa előtt számolt be az emberi jogok hazai helyzetéről az Egyetemes Időszakos Felülvizsgálat (UPR) keretében. A következő felülvizsgálat idén ősszel lesz, ezért a Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport ismét árnyékjelentést készített az előítélet motiválta bűncselekmények helyzetéről.
2016 szeptemberében az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa előtt lezárult Magyarország esedékes Egyetemes Időszakos Felülvizsgálata (UPR). A kormány összesen 201 ajánlást fogadott el részben vagy egészben a 221-ből, ezek közül néhány a gyűlölet-bűncselekmények témakörét is érinti. A következő felülvizsgálat várhatóan 2021 májusában lesz.
Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa előtt Magyarország második Egyetemes Időszakos Felülvizsgálata (Universal Periodic Review, UPR) során a hazai hatóságok számos ajánlást kaptak a gyűlölet-bűncselekmények elleni küzdelem megerősítésére. Kanada nyomozati protokoll kidolgozását javasolta, Francia- és Olaszország a rasszista bűncselekmények elleni hatékonyabb fellépést. Görögország pedig a menekültellenes gyűlöletkampány befejezését.
Az ENSZ a közelgő Egyetemes Időszakos Felülvizsgálat (UPR) előtt közzétette összefoglalóját, amelyben a Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport (GYEM) négy ajánlása is helyet kapott.
Májusban Magyarország ismét az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa előtt ad számot az emberi jogok hazai helyzetéről az Egyetemes Időszakos Felülvizsgálat (UPR) eljárás keretében. A Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport árnyékjelentést készített az előítélet motiválta bűncselekmények helyzetéről, és véleményeztük a Kormány nemzeti jelentés tervezetét.
A Gyűlölet-Bűncselekmények Elleni Munkacsoport tagszervezete, a Magyar Helsinki Bizottság az ENSZ Emberi Jogi Bizottsága számára összeállította a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmány érvényesülése kapcsán felmerülő legfontosabb problémákat, külön fejezetet szentelve a gyűlölet-bűncselekmények kezelésének.