Jogvédő szervezetek (Amnesty International Magyarország, Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány, Európai Roma Jogok Központja, Háttér Társaság, Társaság a Szabadságjogokért) közös levélben fordultak a belügyminiszterhez, az országos rendőr-főkapitányhoz és az illetékes megyei rendőr-főkapitányhoz, mert a rendőrség a szeptember 5-i konyári incidens kapcsán – nyomozás lefolytatása nélkül – sietve tette közzé, hogy sem szabálysértés, sem bűncselekmény nem történt.
Levelükben a szervezetek aggodalmunkat fejezték ki amiatt, hogy a rendőrség nem indított hivatalból eljárást, holott felmerült a gyanú, hogy a buszról leszálló drukkerek garázda gyűlölet-bűncselekményt (Btk. 216.§ (1)) követtek el. Ezt követően a rendőrség két közleményt is kiadott. Mindkettőben azzal vádolta a nyilvánosság előtt megszólaló szemtanúkat, továbbá az emberi jogi szervezeteket, hogy a tényleges történések eltorzításában érdekeltek. Továbbá egy homályos térfigyelő kamera felvételre hivatkozva kimondta, hogy a rendőrség a maga részéről lezártnak tekinti az ügyet. Minderre a civil szervezetek közleményben reagáltak, amiben kifejtették, hogy a kamerafelvétel nem hogy nem cáfolja, hanem alátámasztja a gyűlölet-bűncselekmény gyanúját, és kérték a rendőrséget, hogy nyomozzon.
Szeptember 24-én tájékoztatta a szervezeteket arról, hogy – bár álláspontja szerint a rendőrség nem sértett jogszabályt azzal, hogy a helyszínen, hivatalból nem indított eljárást – a nyomozás a feljelentések folytán folyamatban van.
A szervezetek üdvözölték, hogy a rendőrség, bár nem hivatalból, hanem a feljelentések alapján, de kivizsgálja a történteket. Azt is nyugtázták, hogy szemben az ORFK Kommunikációs Szolgálatának korábbi nyilatkozataival, az országos rendőr-főkapitány kulturált hangnemű választ küldött, tehát remélhetőleg partnernek tekinti ezen a jogvédő szervezeteket.